SEC Başkanından Ethereum ETF Açıklaması: İşlemler Ne Zaman Başlayacak?

SEC Başkanı Gary Gensler, gerekli S-1 formlarının onayının “biraz zaman alacağını” öne sürdü. Bu gelişme, 19b-4 formlarının kısa süre önce onaylanmasının ardından geldi. Ancak ETF’lerin ticarete başlaması için gerekli olan S-1 formları için potansiyel olarak uzun bir sonuçlandırma aşamasına işaret ediyor. Bu yüzden uzmanlar, spot Ethereum ETF ürünlerinin önünde daha uzun bir yol olduğunu değerlendiriyor.

Gensler, Ethereum ETF’ler hakkında konuştu: Zaman alacak!

SEC Başkanı Gary Gensler, dijital varlıklar alt komitesi duruşmasıyla ilgili olarak CNBC’ye verdiği bir röportajda, Ethereum ETF onayı için atılacak diğer adımların yakın olmadığını söyledi. Bu açıklama, SEC’in ihraççılara taslak S-1 başvurularını geçen Cuma gününe kadar vermeleri talimatının ortasında geldi. Fox muhabiri, Eleanor Terrett, gelişmeyi şu ifadelerle duyurdu:

Yeni: SECGov Başkanı Gary Gensler, ETH ETF onaylarında bir sonraki adımın “biraz zaman alacağını” söyledi ve muhtemelen S-1 onay sürecinin potansiyel bir yavaş yürüyüşüne işaret etti.

Bu sunumun ardından SEC ilk geri bildirimini verecek. Bu da daha fazla değişiklik olacağı anlamına geliyor. Sektörün içinden gelenlere göre, bu yinelemeli süreç muhtemelen birkaç hafta ya da en fazla birkaç ay sürecek. VanEck ve BlackRock, 23 Mayıs’ta 19b-4 formlarının onayının ardından güncel S-1 formlarını SEC’e verdi. Bu da sürecin biraz zaman alacağının bir kanıtı olarak ortaya çıkıyor. BlackRock, ETF’sinin 10 milyon dolarlık bir başlangıç varlığına sahip olacağını ayrıntılı bir şekilde açıkladı. Bu da bu stratejiler için hazırlığı ve sermaye desteğini gösteriyor.

Ethereum ETF piyasa etkisi ve yatırımcı beklentileri

Uzmanlar, ETH ETF’leri etrafında, özellikle de piyasaya büyük miktarlarda sermaye akmasını bekliyor. Bu olasılık nedeniyle çok fazla heyecan var. K33 Research’ün bir raporuna göre, spot Ethereum ETF‘leri piyasaya sürüldükleri ilk beş ay içinde 4 milyar dolar yatırım çekebilir. Bu tahmine, aynı yoldan geçen Bitcoin’in analiziyle ulaşıyor. Ayrıca, CME’de Ethereum vadeli işlemlerinde görülen artan kurumsal talebe dayandırıyor.

Uzmanlar, bu girişin dolaşımdaki Ethereum arzının büyük bir kısmına katkı yapacağını değerlendiriyor. Ayrıca, bunun da piyasadaki arzı daha da azaltacağını öngörüyorlar. K33 Research ayrıca, bu ETF’lerin gelişinin ETH fiyatlarında yeni bir tüm zamanların en yüksek seviyesine yol açmasını bekliyor. Çünkü bu tür ürünler geçmişte benzer piyasa eğilimleriyle benzerliklere sahip.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x