Elektrikli otomobil alanlara büyük ayrıcalık! Otoyollar tamamen ücretsiz, MTV ödeme yok!

Tüm dünyada elektrikli otomobiller için büyük ayrıcalıklar söz konusu. Özellikle Avrupa ve Amerika’da elektrikli otomobillere geçiş sürecini hızlandırmak için hükümetler devreye girmiş durumda.

Malum, söz konusu Avrupa ya da Amerika olduğunda otomobil almak çok da zor olmayan bir finansal deneyim. Özellikle Almanya gibi ülkelerde 1000 euro’nun altına 2010 model BMW bile bulabiliyorsunuz. Hal böyle olunca insanları elektrikli otomobillere ikna etmek de kolay olmuyor. Bu sebepten ötürü hükümetler elektrikli otomobillere geçiş yapanlara ödül gibi ayrıcalıklar tanıyorlar.

Elektrikli otomobil alanlara büyük ayrıcalık! Otoyollar tamamen ücretsiz, MTV ödeme yok!

Bu tarz ayrıcalıkların zirve yaptığı ülke ise Norveç oldu. Son dönemde elektrikli otomobil satışlarının ülke payındaki oranı yüzde 80’i geçti. Çünkü hükümet elektrikli otomobillere tüm otoyolları ücretsiz yaptı. Bu da yetmezmiş gibi otomobillerden yıl içerisinde alınan tüm vergileri 5 yıl süreyle sıfırladı. Hal böyle olunca elektrikli otomobil satışları adeta patladı.

Türkiye’de de benzer bir ayrıcalığın yapılabileceği ön görülüyor. Özellikle TOGG satışlarını arttırmak için böyle bir ayrıcalığın devreye sokulacağı sosyal medyada yer alan söylentiler arasında. Şimdilik elektrikli otomobillerde sadece ÖTV ayrımcılığı mevcut. Fakat bu tarz ayrımlar elektrikli otomobil satışlarını ciddi anlamda tetikleyecektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x